Na zlecenie Inwestora Ghelamco Poland, na początku 2016 r, rozpoczęliśmy prace nad realizacją jednego z największych projektów geotechnicznych w oddziale ścian szczelinowych czyli wykonanie kompleksowego zabezpieczenia wykopu oraz posadowienia zespółu trzech budynków biurowo usługowych w najprężniej rozwijającej się części warszawskiej Woli przy Rondzie Daszyńskiego.
Projekt
The Warsaw HUB jest projektem kompleksu biurowo usługowo hotelowego. Kompleks składa się z trzech wież, które posiadają wspólne 6 kondygnacyjne podziemie. Kompleks posiada bezpośredni łącznik do stacji metra Rondo Daszyńskiego.
Główne osiągnięcia
⦁ Zabezpieczenie najgłębszego wykopu fundamentowego dla prywatnej inwestycji kubaturowej – 6 kondygnacji podziemnych.
⦁ Zaprojektowanie i wykonanie autorskiej koncepcji realizacji podziemnego łącznika do istniejącej stacji metra.
⦁ Zaprojektowanie fundamentu zespolonego wraz z projektantami konstrukcji (combined pile raft foundation)
⦁ Bieżąca, intensywna i dynamiczna koordynacja projektowo – wykonawcza z Inwestorem i branżą architektoniczną i konstrukcyjną przy jednoczesnej realizacji naszych prac na budowie.
Wyzwanie
Głównym wyzwaniem jakie stanęło przed firmą Keller było zaprojektowanie i wykonania obudowy wykopu, którego głębokość wynosiła około 23m. Dodatkowo we współpracy z projektantami konstrukcji konieczne było zaprojektowanie fundamentu zespolonego. Najmniejszym w skali projektu, ale największym w skali trudności zaprojektowania i wykonania był łącznik podziemny do stacji metra, który wymagał całkowicie indywidulnego podejścia.
Rozwiązanie
Zaprojektowano i wykonano ściany szczelinowe grubości 100cm i głębokości około 32m.
Jako zabezpieczenia stateczności ścian szczelinowych zastosowano metodę podstropowa (4 stropy rozporowe) dla wież B i C oraz metodę mieszaną (dwa poziomy tymczasowej stalowej konstrukcji rozparcia i dwa stropy rozporowe) dla wieży A. Na potrzeby ograniczenia napływu wód gruntowych do wykopu wykonano pionową przegrodę w technologii jet-grouting. Dodatkowo dla posadowienia zaprojektowano i wykonano 190 baret fundamentowych. Łącznik został wykonany w obudowie wykopu wykonanej w technologii VDW oraz jet grouting.