Pale formowane świdrem ciągłym (CFA - Continous Flight Auger) to technologia pali wierconych betonowanych na mokro w gruncie. Pale wierci się i betonuje w czasie jednego ciągłego procesu za pomocą świdra spiralnego o długości równej co najmniej długości pala. Zbrojenie wprowadza się do świeżo zabetonowanego pala najczęściej przy użyciu wibracji.
Zastosowania
Proces
Pale CFA wykonuje się poprzez wkręcenie w podłoże ciągłego świdra o pustym rdzeniu. Po osiągnięciu głębokości projektowej następuje rozpoczęcie podawania betonu pod ciśnieniem od dołu przez rurę rdzeniową z jednoczesnym podnoszeniem świdra do góry. Zbrojenie pala jest wprowadzane w świeży beton, z użyciem wibratora lub bez. Zazwyczaj pale CFA wykonuje się jako zbrojone koszem zbrojeniowym lub profilem o długości dostosowanej do potrzeb projektu. Istnieje możliwość zbrojenia pali na całej długości.
Zalety
Gwarancja jakości
Dokładna kontrola procesu instalacji pali jest kluczowa w zagwarantowaniu najwyższej jakości.
Wszystkie maszyny firmy Keller są wyposażone w nowoczesne oprzyrządowanie, które monitoruje kluczowe parametry w trakcie wykonania pali, miedzy innymi: głębokość, obroty świdra, prędkość penetracji i wyciągania, ciśnienie betonowania, ciśnienie wiercenia i siłę docisku. Cyfrowa rejestracja parametrów wykonania pozwala uzyskać dla każdego pala metrykę wykonania ze szczegółami procesu w formie wykresów.
Proces wykonania i odbioru robót przewiduje szereg nieniszczących badań pali w postaci poletek próbnych w celu zweryfikowania założonych parametrów produkcyjnych, próbnych obciążeń statycznych (w tym z rozdziałem na pobocznicę i podstawę), próbnych obciążeń dynamicznych, badań ciągłości pali, badań wytrzymałości próbek betonu na ściskanie.