Zagęszczanie dynamiczne wykonywane jest swobodnie spadającym na podłoże ciężarem o masie 10-30 ton podnoszonym za pomocą dźwigu. Kontrolowane uderzenia w regularnej siatce pozwalają zwiększyć zagęszczenie luźnych gruntów niespoistych i nasypów.
Zastosowania
Proces
Zagęszczanie dynamiczne jest techniką wzmocnienia podłoża, w której używany jest swobodnie spadający ciężar. Grunt poddawany jest wielokrotnemu ubijaniu przy użyciu ciężkich stalowych lub betonowych ciężarów. Ubijak waży najczęściej od 5 do 10 ton, a wysokość swobodnego spadu sięga 10 m. Ubijak jest upuszczany określoną liczbę razy tworząc zagłębienia w regularnej siatce. W zależności od rodzaju i stanu podłoża konieczne może być 2- lub 3-krotne przejście całego obszaru a zagłębienia po każdym zagęszczaniu wypełniane są kruszywem.
Zalety
Gwarancja jakości
Schemat siatki wzmocnienia, poziom energii, liczba przejść i faz dostosowane są do lokalnych warunków geotechnicznych, rodzaju konstrukcji oraz wymaganych nośności i osiadania. Niezbędne jest szczegółowe poznanie warunków gruntowych przed wzmocnieniem i zachowanie bardzo ścisłej kontroli na wszystkich etapach prac. Zazwyczaj do sprawdzenia jakości zagęszczania stosowane są sondowania statyczne lub dynamiczne połączone z pomiarami zmian objętości podłoża i osiadania.