W prestiżowym, historycznym centrum Gdańska na Wyspie Spichrzów należało, dla posadowienia zespołu apartamentowo-hotelowego Granaria, wykonać kompleksowo obudowę wykopów, pochwycenia zabytkowych murów oraz posadowienie nowych budynków w trudnych warunkach logistycznych i gruntowych.
Projekt
W ramach kompleksowego programu zagospodarowania Wyspy Spichrzów, łączącego dziedzictwo historyczne z potrzebami nowoczesnego miasta, Keller otrzymał od dwóch inwestorów (UMB i Immobel) zlecenie na realizację robót geotechnicznych przy wspólnej inwestycji zespołu hotelowo-apartamentowego Granaria.
Wyzwanie
W trakcie budowy Granarii Keller musiał sprostać wielu wyzwaniom. W ramach jednej budowy prowadzono prace dla dwóch inwestorów na podstawie dwóch umów, co wymagało nietypowej koordynacji i zarządzania oraz dobrej współpracy wszystkich stron. Logistyka transportów i prac zlokalizowanych na końcu wyspy była mocno utrudniona. Technicznie i wykonawczo należało uwzględnić obecność zabytkowych murów i sąsiadującego spichlerza DEO oraz uniknąć kolizji z elementami kotwiącymi nabrzeży graniczących z obiektami Granarii z trzech stron. Wyzwaniem projektowym i wykonawczym były również trudne warunki geotechniczne, w tym wysoki poziom wody i obecność gruntów organicznych w podłożu.
Rozwiązanie
Wykop dla dwóch kondygnacji podziemnych wykonano z zastosowaniem ścian szczelinowych i metody podstropowej . W dnie wykopu usytuowanego ok 6 m poniżej zwierciadła wód gruntowych zastosowano przesłonę przeciw filtracyjną Soilcrete. Tymczasowe słupy stropu pełniły funkcję elementów kotwiących przeciwdziałających wyporowi wody.
Z uwagi na konieczność pozostawienia starych murów ograniczających dojazd dla dużych wiertnic niezbędnych dla pali CFA zmieniono w tym rejonie typ pali na mikro-pale iniekcyjne wykonywane mniejszym sprzętem mieszczącym się pomiędzy zabytkowymi murami.
W miejscach pozostawionych w gruncie starych fundamentów i innych przeszkód oraz pomiędzy istniejącymi kotwami nabrzeża, uniemożliwiających wykonanie pali CFA dobrym rozwiązaniem okazało się zastosowanie pali wierconych świdrem ciągłym w osłonie rurowej typu VDW.